Kastracja i sterylizacja
Potrzebujesz takiej metody antykoncepcji, przy której będziesz mieć 100% pewność, iż w ciążę nie zajdziesz? Niestety, taką metodą nie są popularne tabletki ani prezerwatywy. Jednym sposobem jest po prostu pozbawienie się płodności, przejście przez zabieg sterylizacji, któremu coraz częściej poddajemy również zwierzęta. W sposób chirurgiczny u mężczyzn przecina się (trwałe) lub podwiązuje (z większą możliwością wycofania) się nasieniowody, a u kobiet jajowody. Ci, którzy mają zwierzęta i przeprowadzili na nich zabieg sterylizacji, zapewne zauważyli że ich zachowanie ulega zmianie. Najczęściej z pełnego życia i energii kota, drapiącego meble i szarpiącego zasłony, tworzy się spokojny i śpiący gdzie popadnie kocur. Jak to wygląda w przypadku ludzi? Czy o sterylizacji również podlegają oni takim zmianom?
Podczas omawiania sterylizacji nie należy zapomnieć o kastracji – jest to zabieg również pozbawiający płodności, jednakże nazw tych nie należy używać zamiennie. Podczas kastracji usuwane są gonady, co jest poważniejsze w skutkach – nie tylko odbiera szansę na posiadanie dzieci, ale również zaburza układ hormonalny i uniemożliwia stosunek seksualny. W obecnych czasach kastracja jest przeprowadzana na oddziałach onkologicznych (w przypadku raka jądra, jajnika, piersi), podczas operacji zmiany płci, na zwierzętach hodowlanych i dzikich, a także w szpitalach psychiatrycznych na najgroźniejszych przestępcach seksualnych (gwałcicielach, pedofilach, kazirodcach) w Czechach. Formą powszechnie stosowaną jest kastracja chemiczna, która mocno wyparła już chirurgiczną.
Wróćmy jednak do sterylizacji, a konkretnie do jej wad i zalet, które musimy wziąć pod uwagę, jeżeli myślimy o tej inwazyjnej metodzie antykoncepcji:
-
niewątpliwą zaletą sterylizacji jest to, że w żaden sposób nie wpływa ona na jakość stosunku seksualnego i nie zaburza jego przebiegu. Jednocześnie jest trwała, a zatem nie musimy się martwić, kiedy trzeba iść po receptę na kolejne opakowanie tabletek. Sterylizacja mężczyzn jest zabiegiem bardzo prostym, rzadko kiedy coś idzie „nie tak” – nieco trudniej może być w przypadku kobiet, w którym to 1 na 200 pań może doświadczyć nieudanego zabiegu
-
wady sterylizacji są jednak oczywiste. To, co jest zaletą, to także wada – czyli trwałość zabiegu. Nigdy nie będziemy już mieć własnych dzieci, dlatego trzeba naprawdę ich nie chcieć, by się na to zdecydować. Bardzo rzadkim przypadkiem jest zrośnięcie się jajowodów lub nasieniowodów i powrót do bycia płodnym. Zdecydowanie możemy się wtedy zdziwić! Sterylizacja, w przeciwieństwie do prezerwatyw, nie chroni również przed żadnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV/AIDS.
Sterylizacja jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu. Mężczyźni znieczulani są miejscowo, kobiety zaś ogólnie, gdyż w ich przypadku jest to bardziej skomplikowane. Po zabiegu mężczyzna powinien stosować również inne sposoby antykoncepcji przed dwa miesiące – przez taki czas w ejakulacie mogą znajdować się plemniki zdolne do zapłodnienia. Sterylizację najczęściej przeprowadza lekarz z odpowiednimi kwalifikacjami bądź pielęgniarka.