Czynniki pobudzające erotycznie

pobrany plikSex-appeal, to dosłownie zew, a właściwe czar płci. Jest to tajemnicza siła przyciągająca – niemal magiczna moc, która czyni partnerów ponętnymi i atrakcyjnymi, a więc i wzbudzającymi zainteresowanie. Jest to cecha lub też ich zespół, który posiadają obie płci. Na ogół istnieje przekonanie, że sex-appeal kobiety zależy tylko od jej walorów cielesnych, natomiast u mężczyzny związany jest z wartościami psychicznymi. Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele kobiet nie posiadających walorów fizycznych, a mimo to budzących zainteresowanie erotyczne. Bywają też i piękne kobiety, urzekające swoją urodą, ale już po paru minutach spędzonych wspólnie, wszelkie zainteresowanie erotyczne wygasa, a nawet może powstać uczucie wręcz odrazy, gdyż tak dużą rolę odgrywa ogólne zachowanie kobiety i jej walory intelektualne. U mężczyzny cechy fizyczne odgrywają dużo mniejszą rolę, na pierwszy plan wysuwa się inteligencja, energia, dynamika oraz zdolności przywódcze. W otoczeniu takiego mężczyzny pragnie przebywać kobieta i być przez niego adorowana.

Człowiek wyróżniający się z otoczenia wzbudza większe zainteresowanie, niż taki który wtapia się w tło. Na tej zasadzie wzbudza zainteresowanie erotyczne osoba, która wyraźnie okazuje nam swoje zainteresowanie, na tle innych – obojętnych. Paradoksalnie zainteresowanie rozwija się także wobec osób, które demonstracyjnie okazują nam swoją obojętność. Na zasadzie kontrastu z otoczenia wyróżnia się osoba rozmowna pośród milczących lub powściągliwa, gdy inni są rozgadani. Również przy zmianie partnera erotycznego wybieramy najczęściej osoby z cechami zupełnie różnymi od poprzedniego, do którego już zdążyliśmy się przyzwyczaić – i w związku z tym stał się on mniej atrakcyjny erotycznie. Mechanizmy prowadzące do pociągu fizycznego, nie do końca są wyjaśnione.

Większość ludzi, zwłaszcza mężczyzn, przejawia pewnego rodzaju fetyszyzm wzrokowy. Polega to na tym, że pewne części ciała płci przeciwnej stanowią najsilniejszy bodziec, I tak dla jednych osób są to kształtne nogi lub kolana, dla innych kształtne piersi, pośladki, itp. Bodźce wzrokowe mogą się też zmieniać w ciągu życia. Dla kobiet dla odmiany najważniejszą rolę pełnią bodźce dotykowe, ale przy towarzyszącym im jednocześnie klimacie uczuciowym. Bez właściwego nastroju bodziec taki odbierany jest jako obojętny, a nawet przykry dotyk. Wiele kobiet reaguje prawidłowo erotycznie tylko w sytuacjach gdy mężczyzna okazuje im swoje emocje i okazuje dowody miłości. Kobieta musi mieć świadomość, że jest jedyna, kochana i upragniona.

Działanie pobudzające erotycznie wywierają także bodźce słuchowe. Może być to szelest zdejmowanych pończoch, odpinanych guzików, głos ukochanej lub kompozycje muzyczne – melodie, które kojarzą się z przeżytymi wspólnie chwilami. Pewną rolę odgrywają także doznania węchowe , np. perfumy lub specyficzny zapach partnera. Niektórzy badacze sądzą, ze człowiek posiada również zdolność do wytwarzania i odbierania bodźców pozazmysłowych. Być może wysyłanie takich sygnałów tłumaczy „fale prądu” erotycznego, które promieniują od człowieka, którym jesteśmy zainteresowani i nie umiemy sobie tego wytłumaczyć.

Podobne wpisy