PODZIEL SIĘ

the-body-3-1251890-mJak homoseksualizm był postrzegany na przestrzeni wieków, a jak wygląda to w obecnym społeczeństwie?

Jak się okazuje, w zależności od czasów, homoseksualizm był albo bardzo potępiany, albo wręcz przeciwnie – postrzegany w kategoriach relacji idealnej. Obecny we wszystkich kulturach, na każdej szerokości geograficznej oraz w każdym czasie, homoseksualizm zapisał się na kartach historii i nadal wzbudza sporo emocji. Jeżeli przyjrzymy się, jak do homoseksualistów podchodziło społeczeństwo starożytnego Rzymu czy Grecji, to zauważymy, że sporo w tym było pozytywnych odczuć. Obecnie – niekoniecznie. Homoseksualiści głośno i kolorowo walczą o swoje prawa.

Co sprawiło, że po czasach starożytnych homoseksualiści wpadli w prawdziwe tarapaty?

Wszystkie problemy osób o orientacji homoseksualnej tak naprawdę zaczęły się wówczas, gdy chrześcijaństwo doszło do głosu i stało się religią dominującą. Już od samego początku wyznawcy Jezusa Chrystusa starali się na wszelkie sposoby tępić osoby propagujące inną orientację niż heteroseksualna, a zatem pozwalającą na spłodzenie gromadki dzieci, które również mogłyby dołączyć do grona przynależących do Kościoła Katolickiego. Geje i lesbijki jedynie z racji tego, z kim woleliby stworzyć związek, byli prześladowani i mordowani – bardzo często spalano ich również na stosach w czasach Średniowiecza. Mimo tego, że przedstawiciele chrześcijaństwa dwoili się i troili, chcąc raz na zawsze pozbyć się homoseksualnych rozpustników, ich orientacja przetrwała do obecnych czasów i walczy o równe prawa. Niezwykle interesującą osobą w czasach Średniowiecza był król Anglii Jakub I Stuart, będący najprawdziwszym, niekryjącym się ze swoimi upodobaniami homoseksualistą, niejednokrotnie sprowadzającym sobie kolejnych faworytów. Nawet nasz polski Bolesław Szczodry niekoniecznie oglądał się za spódniczkami, czy raczej – długimi, kobiecymi sukniami. Znacznie bardziej interesowało go to, co znajdowało się w spodniach szlachty polskiej. Niestety, jak świat długi i szeroki, istnieją równi i równiejsi – z tego powodu, o ile będąc królem można było pozwolić sobie na pewne fanaberie, o tyle folgowanie swoim preferencjom w przypadku ludzi należących do pospólstwa mogło przyczynić się do ich godnego pożałowania końca. Znacznie łatwiej miały kobiety – ich homoseksualizm od zawsze był trudniejszy do wytropienia, jako że panie z natury mają skłonność do wspólnego spędzenia czasu i chwytania się za ręce z byle powodu. Ponadto w średniowieczu kobiety często razem zażywały kąpieli oraz spały, co więcej – nic nie było tak podniecające dla odwiedzających przybytki rozkoszy mężczyzn, jak widok dwóch zajmujących się sobą kobiet.

Jak się okazuje, bycie gejem bądź lesbijką w kulturach Azjatyckich oraz Indiach było zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze. Na tych ziemiach nie traktowano zachowań homoseksualnych jak zboczenia czy diabelskich poczynań, a jak dowód głębokiej przyjaźni oraz zażyłości.

W islamie, podobnie jak w chrześcijaństwie, od samego początku traktowano homoseksualizm jako zjawisko, które należy wyplenić jak chwast. Różnica polega jednak na tym, że o ile w krajach chrześcijańskich obecnie można bez obaw o swoje życie zawrzeć związek z osobą tej samej płci, o tyle w islamie do tej pory homoseksualiści skazywani są na śmierć. Bardzo głośna była swego czasu historia Mahmuda Asgari i Ajaza Marhoni, dwóch chłopców w wieku 14 i 17 lat, których rząd irański za podejrzenie stosunków homoseksualnych skazał na śmierć, łamiąc tym samym ogólnie obowiązującą konwencję praw dziecka.

Dziś mamy świadomość, ze orientacja homoseksualna jest z nami już od zawsze. Nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, czy społeczeństwo jest tolerancyjne czy konserwatywne – tak czy tak będą się w nim rodzić homoseksualiści. Od tego jednak, w jakim kraju żyją, będzie zależało ich osobiste szczęście i poczucie spełnienia – albo będą mogli związać się z ukochaną osobą bez strachu o swoje życie, albo będą stale zmuszeni do życia w cieniu, ukrywając swoją prawdziwą orientację.