Sny – senne marzenia

images (2)Zdarza się, że chwilę po przebudzeniu pamiętamy wyraźnie swój sen ze szczegółami, a co gorsza wywołuje on rumieniec na twarzy, gdy myślimy o jego treści. Ale nie ma się co przejmować, wszyscy przeżywamy we śnie marzenia i fantazje erotyczne, więc nie ma żadnego powodu do wstydu.

Już w najdalszej przeszłości możemy znaleźć opisy snów. Senniki egipskie, greckie i rzymskie są ich pełne. W dziełach literackich z różnych epok znajdziemy marzenia i fantazje seksualne. Zygmunt Freud zapoczątkował ich interpretację. Dzięki nim wiadomo dziś dużo o treści i reakcjach towarzyszących fantazjom erotycznym. Udowodnione zostało, ze zależne są one od płci, temperamentu, doświadczeń seksualnych, cech osobowości, a nawet wyznania i stanu cywilnego. Osoby starsze mają symboliczne fantazje senne, młodsi przeżywają więcej wizji o treści bardzo wyraźnie erotycznej, inne są też sny kobiet i mężczyzn.

Kobiece marzenia senne to zwykle dużo romantyzmu, uczuć i bogatej erotyki. Najczęściej związane są z dobrze znanymi, konkretnymi osobami. Fantazje te mają zwykle upragniony, życzeniowy i często wręcz nieprawdopodobny charakter. Kobieta marzy o kochanku doskonałym, cofa się we śnie do przeszłości, na przykład do mężczyzny z którym tworzyła udany, ale już skończony związek. Lecz wiele kobiet we śnie fantazjuje, że są gwałcone lub odwrotnie, bardzo aktywne seksualnie. Śnią, ze są prostytutkami, mają przygodne kontakty ze znajomymi, których w realnym świecie nie odbierały jako partnerów „do łóżka”. Śnią o rolach w filmach, gdzie grają sceny miłosne ze znanymi aktorami. Są we śnie uwielbiane przez tłumy mężczyzn jako istoty pożądane, które mogą swobodnie dokonywać wyboru partnerów.

Fantazje seksualne mężczyzn to już zupełnie inny świat . Więcej w nich agresji, dramatycznych „akcji” i zwrotów sytuacji. Panowie fantazjują na temat gwałtów, kontaktów analnych i oralnych, seksu w grupie a nawet stosunków kazirodczych. Częściej jednak niż u kobiet, marzenia panów są dla nich czymś zewnętrznym i uczestniczą w nich w roli osoby stojącej z boku. Marzenia męskie są bardziej realistyczne, występują w nich najczęściej osoby obce. Mężczyzna w swoich fantazjach sennych widzi konkretne piersi czy uda, lecz nie są to części ciała znanych, konkretnych kobiet. Za to wydarzenia rozgrywają się w bardzo dziwnej scenerii z udziałem brutalności, agresji i przemocy. Panowie który wykazują więcej fantazji, przekładają to na większą aktywność seksualną, zdolność kontrolowania czasu wytrysku i bogatsze formy współżycia oraz intensywniejsze przeżywanie orgazmu.

W każdym z nas drzemie ukryte drugie „ja”, które ujawnia się i rozładowuje w marzeniach i fantazjach sennych. Bardzo często nie podejrzewamy się o istnienie w nas tej ciemniejszej strony osobowości. Fantazjowanie to wentyl bezpieczeństwa – jego następstwem jest wyciszenie, uspokojenie wszelkich napięć, odreagowanie nagromadzonej wściekłości, agresji i zła. Bardzo często erotyczne fantazje pozwalają wyzbyć się własnych problemów i trudności.

A wiec wspaniałych snów!

Podobne wpisy