Białe małżeństwo
Białe małżeństwo tworzy dwoje ludzi, którzy z pewnych względów nie chcą uprawiać seksu w swoim związku. Nawet będąc w długoletniej, konsekrowanej i uznanej przez prawo relacji, obie osoby dobrowolnie rezygnują ze sfery seksualnej. Brzmi jak szaleństwo, jednakże stale znajdują się osoby, które decydują się na podobny związek. Dlaczego to robią i jak możliwe jest życie bez seksu? Obecnie świat jest nim niemal przepełniony, na każdym kroku napotykamy na bardziej lub mniej wymowne symbole seksualne. Trudno jest sobie wyobrazić, że ktoś świadomie decyduje się na to, by do końca życia nigdy nie uprawiać seksu.
Kolor biały odwiecznie kojarzony jest z dziewictwem, niewinnością i zachowaniem czystości. Właśnie dlatego panny młode idą do ołtarza w białych sukniach. Co oczywiste, w dzisiejszych czasach większość kobiet stających na ślubnym kobiercu inicjację seksualną mają już dawno za sobą. Nie chodzi tutaj jedynie o większą „rozwiązłość” dzisiejszych czasów, ale także o to, że obecnie panny biorą ślub znacznie później, niż dziesiątki i setki lat temu. Dawniej panna młoda miała 13 lat, obecna – około 24, przy czym w wieku lat 13 najprawdopodobniej także była dziewicą. Pozostaje jednak przywiązanie do tradycji i pragnienie włożenia w tym uroczystym dniu białej sukni – nawet, jeżeli wspomnianej wcześniej niewinności dawno już nie ma.
Białe małżeństwo to takie, które nigdy nie zostało skonsumowane. Dwoje ludzi może zdecydować się na taki krok z powodu świadomej chęci życia w celibacie, z powodu choroby, odgórnego nakazu. Przyjrzyjmy się teraz bardziej wnikliwie poszczególnym przyczynom życia bez seksu.
Aseksualizm
Osoby cierpiące na aseksualizm nie odczuwają żadnego popędu seksualnego. Owszem, potrafią się zakochać, obdarzyć drugą osobę szczególnym, gorącym uczuciem, jednakże nie towarzyszy temu żadne pobudzenie seksualne. Osoby aseksualne najczęściej tworzą szczęśliwe i trwałe relacje z ludźmi podobnymi do siebie, w innym przypadku z powodu niezrozumienia i odmienności potrzeb mogłoby dojść do rozpadu związku.
Choroba
Zdarza się, iż to właśnie problemy zdrowotne odbierają (najczęściej kobietom) chęci i możliwości do uprawiania seksu. Przykładem może być pochwica – choroba wywołująca ogromny ból i dyskomfort nawet na samą myśl o wprowadzeniu członka do pochwy. Pochwa mimowolnie się kurczy, uniemożliwiając w ten sposób penisowi wejście do środka. Kobiety nie tylko nie mogą uprawiać seksu, ale także z powodu bólu przestają używać tamponów, nawet stymulacja palcem przez partnera może okazać się dla nich zbyt bolesna. Pochwica to jedna z chorób psychosomatycznych – czyli, że jako dolegliwość fizyczna wywołana jest psychiką, na przykład wcześniejszymi, traumatycznymi przeżyciami seksualnymi. Na pochwicę bardzo często cierpią te kobiety, które wcześniej były wykorzystywane seksualnie.
Dziewice konsekrowane
Kim są dziewice konsekrowane? To osoby, których coraz więcej jest w Polsce. Takowe życie mogą prowadzić osoby samotne, po rozwodzie bądź śmierci małżonka, a także ludzie w małżeństwach, w których oboje partnerzy zdecydowali się na brak seksu. Konsekracja to małżeństwo z Chrystusem, Bogiem oraz Kościołem. Dziewice konsekrowane także noszą na palcu obrączkę i przyrzekają, że zachowają dziewictwo i czystość aż do końca życia. Białym małżeństwem stają się zatem wszystkie osoby, które są obecnie w związku, ale zobowiązały się do tego, że nie będą uprawiać seksu.
Sfera seksualna jest niezwykle ważna dla każdego związku. O ile postawa osoby aseksualnej, która zwyczajnie jest pozbawiona cielesnych potrzeb, nieszczególnie nas zadziwia – o tyle osoba zdrowa, przyrzekająca czystość aż do końca życia, może budzić spore zdziwienie. Większość osób nie jest w stanie bowiem wyobrazić sobie braku fizycznej bliskości ze swoim partnerem. Jak wiadomo, seks to nie tylko zaspokojenie fizjologicznej potrzeby, ale także akt bardzo silnie budujący więź między dwiema osobami i umożliwiający im posiadanie potomstwa. Mało kto jest zdolny do postawienia takiego zdecydowanego kroku.