Ciche dni w związku

pair-707506_1280

Nierozwiązane problemy w związku są najgorsze. Spiętrzenie się wszystkich problemów powoduje wybuch pod postacią awantury, a po fakcie brak dialogu i nastaje cisza między partnerami. Ciche dni są efektem braku porozumienia w związku. Po kłótni każdy z partnerów czuje się na tyle dotknięty, że nie chce wyciągnąć ręki na zgodę jako pierwszy. Niestety ciche dni nie są rozwiązaniem, gdyż złe emocje wciąż krążą pomimo faktu, że już nawet nie pamiętamy o co się pokłóciliśmy.

Najlepiej jest, aby sprawa została rozwiązana od razu i skończyła się poważną dyskusją. Ciche dni prowadzą przede wszystkim do ochłodzenia stosunków między partnerami. Ciche dni to tortura dla obojga partnerów, gdyż stanowią rodzaj zimnej wojny zamiast codziennego zrozumienia.

Milczenie w związku po kłótni jest traktowane jak odwet i kara. Niestety nie pomaga to w naprawie stosunków w związku. Dodatkowo milczenie ma na celu wywarcie nacisku na partnera, aby przyznał, że to my mamy rację.

Ciche dni maja także swoje plusy. Cisza pozwala zapobiec dalszym kłótniom, czyli powoduje mniejsze szkody w związku. Poza tym milczenie pozwala nabrać dystansu do zaistniałej sytuacji i spojrzeć na nią z innej perspektywy. Można spokojnie wszystko przemyśleć i znaleźć rozwiązanie.

Jednakże w pewnych sytuacjach cisza w związku bardziej szkodzi niż pomaga. Zdarza się tak, gdy między partnerami narastają urazy, cisza może się stać naszym nawykiem i coraz bardziej przedłużać. Poza tym ciche dni mają wpływ na dzieci w związku.

Milczenie w związku jest wyrazem niedojrzałości i braku umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów. Poza tym psychoterapeuci uważają, że milczenie w związku wzmacniają oddalenie, poczucie obcości i bardzo ranią psychikę drugiego człowieka.

Do oczyszczenia atmosfery konieczne jest dojście do sedna problemu i jego rozwiązanie. Poza tym życie w związku wymaga, aby nauczyć się otwarcie komunikować swoje potrzeby, oczekiwania, żale i pretensje. Poza tym kłótnia nie jest taka zła, gdyż jest to rodzaj emocjonalnego oczyszczenia. Karanie partnera milczeniem nie jest dobrym sposobem na radzenie sobie z konfliktami w związku, gdyż może nawet zniszczyć związek.

Ciche dni nie są dobrym sposobem na osiągnięcie celu w postaci wymuszenie na partnerze zmiany stanowiska czy przeprosin. W przypadkach, gdy kłótnie dotyczą błahostki lepsze jest milczenie.

Warto jednak przestrzegać kilku zasad i tak nie wolno ignorować całkowicie partnera, gdyż trudniej będzie nawiązać ponownie wzajemne relacje. Warto także co jakiś czas przekazać partnerowi, co nas gnębi, gdyż pozwoli to przemyślenie problemu i ewentualne naprawienie go. Należy także wysłuchać wyjaśnień partnera. Nie należy partnera obrażać ani atakować fizycznie.

Przede wszystkim jednak należy wysłuchać się nawzajem i dotrzeć do sedna problemu, aby zapobiec na przyszłość cichym dniom. W związku dwóch, dorosłych osób nie powinno dochodzić do cichych dni. Milczenie powinno tylko chronić przed powiedzeniem w gniewie czegoś co mogłoby bardzo zranić partnera.

Podobne wpisy