PODZIEL SIĘ

Seks jest bardzo ważnym aspektem życia człowieka i nie powinien być lekceważony, spychany na margines ludzkich potrzeb, nie powinien być także tematem tabu podczas rozmów – szczególnie z dziećmi. Obecnie kultura próbuje przełamać seks jako temat tabu. Erotyka pojawia się wszędzie, m.in. w telewizji, przemyśle muzycznym, literaturze, fotografii, malarstwie czy modzie. Wprowadzenie erotyki do sztuki ma za zadanie oswoić ludzi z seksem. Seksu nie należy się wstydzić, należy go zaakceptować jako element ludzkiego życia i ważny aspekt prokreacyjny. Subtelna erotyka w telewizji, literaturze lub innych mediach nie jest niczym złym. Odpowiednio usytuowana może być całkiem interesująca i pociągająca. Niestety, erotyka najczęściej kojarzy się z wyuzdaniem, niesmakiem i czymś nieprzyzwoitym. Oczywiście treści erotyczne powinny odpowiednio dopasowane do wieku odbiorców. W niektórych przejawach kultury delikatne akcenty erotyczne są wręcz wskazane, nadając sztuce pikanterii i zmysłowości. Erotyką trzeba umieć operować – odpowiednie wplecenie jej w dzieła literackie, muzyczne czy filmowe jest nie lada sztuką.

Erotyka, miłość i zmysłowość to najczęstszy temat literatury. Dobry romans bez tych elementów nie jest interesujący dla odbiorcy. Teksty erotyczne znakomicie pobudzają wyobraźnię. Czytelnik wczuwa się w sytuacje, przeżywa zmysłowe uniesienia wraz z bohaterem czy bohaterką. Historia miłosna bez erotyzmu nie jest już tak intrygująca. Romantyczne uczucia, zmysłowe połączenie zakochanej pracy to stały motyw w literaturze skierowanej szczególnie do kobiet. Świat fantazji, idealnej miłości, niejednokrotnie był odskocznią dla wielu samotnych i nieszczęśliwych czytelniczek. Rozwój literatury kobiecej i pojawianie się coraz to ciekawszych romansów przysporzył autorom rzeszy fanek, które z wypiekami na policzkach czytają kolejne erotyczne sceny. Niejednokrotnie autorzy w erotycznych utworach dają wyraz nie tylko swojej wyobraźni, ale również opisują własne doświadczenia lub pragnienia, które mogą wyrazić jedynie na stronach kolejnych powieści.

Stworzenie subtelnego erotycznego utworu literackiego jest nie lada sztuką. Podobnie jest w przypadku filmu czy fotografii, gdzie elementy erotyczne powinny być odpowiednio wyważone, inaczej autor może zostać posądzony o brak artystycznego wyczucia. Delikatne zaznaczenie w filmie czy na fotografii fragmentu ciała kobiety jest bardziej intrygujące niż ukazanie nagiej kobiety. Nagość zakryta bardziej wpływa na odbiór i na ludzką wyobraźnię niż nagość absolutna. Operowanie zmysłowością cielesną wcale nie jest prostym zadaniem, a granica pomiędzy subtelną erotyką a pornografią jest bardzo cienka. Należy pamiętać o dobrym smaku oraz odpowiednim doborze treści erotycznych w mediach. Dlatego tak ważne jest oswajanie dzieci i młodzieży z tym tematem za pośrednictwem dostępnych środków np. literatury erotycznej, która może być doskonałym pretekstem do rozmów na temat seksu, planowania rodziny, antykoncepcji i zagrożeń wynikających z aktywności seksualnej.