Warto ze sobą rozmawiać

embracing-couple-1415226-mPrawdziwy związek opiera się nie tylko na namiętności, ale również na partnerstwie. A partnerzy powinni umieć porozumiewać się ze sobą i rozmawiać na wszystkie tematy. Jakie kwestie powinny być przed nich poruszane?

W udanym związku nie powinno być żadnych tematów tabu. Partnerzy powinni nauczyć się dyskutować na temat problemów, czy to wspólnych czy dotyczących tylko jednego z partnerów. Dlaczego jest to tak ważne? Rozmowa pomaga oczyścić atmosferę pomiędzy partnerami i na bieżąco rozwiązywać zapalne kwestie. Tematy odkładane mogą gromadzić się przez długi czas i skutkować wybuchem poważnej awantury, a nawet zagrozić przyszłości związku. Dlatego jeśli któryś z partnerów, chce o czymś porozmawiać lub wyjaśnić jakieś kwestie, nie powinien z tym zwlekać lub udawać, że problem nie istnieje. Kochające się osoby powinny się wspierać i pomagać sobie wzajemnie w walce z kłopotami. O czym warto rozmawiać?

O kłopotach w pracy i w domu

Współczesny człowiek żyje w świecie zdominowanym przez pośpiech i pęd za sukcesem. Życie zawodowe w znacznym stopniu zajmuje jego uwagę, nie pozostawiając wiele czasu na sferę rodzinną i partnerską. W wielu przypadkach przypomina to wyścig szczurów, który boleśnie odbija się na zdrowiu i psychice pracownika. Co więcej: stres przynosi się ze sobą do domu, przez zawodowe zawirowania źle się sypia, jest się nerwowym i wybuchowym. To często prowadzi do utarczek między partnerami. Jedna strona czuje się odrzucona i zlekceważona, druga czuje się niezrozumiana. Wraz z bezsennością i stresem pojawia się również spadek libido, a zaraz za nim do sypialni wkrada się chłód. Tymczasem rozmowa z partnerem może zdziałać bardzo wiele. Pozwoli podzielić się z kimś bliskim codziennymi troskami i rozterkami, zrzucić z ramion choć trochę ciężaru. Partner nie tylko okaże wsparcie, ale być może udzieli wartościowych wskazówek. Najważniejsze jednak, że żadna ze stron nie będzie czuła się odrzucona i niezrozumiana, ponieważ w trudnej sytuacji oboje partnerzy odnajdą swoje miejsce.

Źródłem niesnasek bywają także sytuacje w domu, niezałatwione sprawy, niewykonane sprawunki, źle wykonane obowiązki. Najgorszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest obraza i złość pomiędzy partnerami. Również i w tym przypadku pomocna okaże się oczyszczająca rozmowa, która powinna wyłonić istotę problemu. Być może pomocny okaże się nowy podział obowiązków, być może partner przyzna, że ma zbyt wiele na głowie i chwilowo nie podoła. Ważne, by kwestie tego typu przedyskutować na bieżąco i nie odkładać ich na potem. Bo kiedy nagromadzi się wiele żalów, awantura będzie znacznie poważniejsza i bardziej przykra.

O sprawach łóżkowych

Choć może się wydawać, że w łóżku lepiej oddawać się namiętności, a dyskusję zostawić na inne czasy, nie zawsze tak bywa. Często tematy łóżkowe wymagają delikatnej, partnerskiej rozmowy. W każdym związku coś może się zepsuć, również w sypialni. Może pojawić się spadek libido u partnerki, może zawieść męskość partnera. O takich kwestiach warto rozmawiać i okazywać sobie wzajemne wsparcie, które pomoże rozwiązać partnerskie problemy. Także w sypialni zdarzają się utarczki pomiędzy partnerami, wkrada się poczucie odrzucenia i niezrozumienia. Kobieta może zmagać się z niższym popędem lub źle się czuć, ale jej partner odbierze to jako niechęć względem swojej osoby. Któryś z partnerów może mieć kompleksy na punkcie swojego ciała i unikać zbliżeń. Problemy mogą być bardzo różnorodne, ale łączy je jeden wspólny mianownik – trzeba o nich rozmawiać.
Podobnie ma się sprawa z satysfakcją seksualną. Przez wiele lat kobiety wstydziły się przyznać, że nie odczuwają przyjemności z seksu, jak również że o niej marzą. Wolały unikać zbliżeń płciowych, które kojarzyły im się z bólem i dyskomfortem. Obecnie to się zmienia. Kobiety są świadome swoich potrzeb, choć wciąż wiele z nich ma problem z tym, by powiedzieć swojemu partnerowi, jak chce być pieszczone. Nie należy się tego bać, taka rozmowa przyniesie nie tylko satysfakcję seksualną, ale również wywiąże pomiędzy partnerowi znacznie głębszą więź.

Podobne wpisy