||

Seks to zdrowie

Seks jest ważnym aspektem naszego życia, choć wielu z nas wypiera ten fakt ze swojej świadomości. Życie seksualne człowieka od dawna było uznawane za coś nieczystego i wstydliwego. Takie przekonanie utrwaliło się w ludzkiej świadomości poprzez nauki kościoła i życie społeczne. I choć w dzisiejszych czasach ze świadomością seksualną jest nieco lepiej, to nadal jest ona w wielu środowiskach tematem tabu. Rodzice rzadko poruszają ten temat w rozmowach z dziećmi, a edukacja seksualna, chociaż jest obecna w szkole, to nie do końca spełnia swoje zadanie. Młodzi ludzie uczą się o seksie od rówieśników, z telewizji, Internetu rzadziej z książek.

Świadomość seksualna jest potrzebna, szczególnie rozmowy o zabezpieczeniu i chorobach przenoszonych droga płciową. Seks ma swoje plusy i minusy. Uprawiany świadomie na pewno przyniesie nam wiele satysfakcji i korzyści. W końcu jest stworzony dla ludzi – dla ich przyjemności i prokreacji. Nie zapominajmy o swoim zdrowiu seksualnym i naszych własnych potrzebach.

Seks wpływa pozytywnie na wiele innych aspektów naszego życia. Wciąż rzadko doceniamy jego wartości i dobroczynnych czynników, które mogą bardzo poprawić komfort psychiczny. Regularne współżycie seksualne poprawia samopoczucie. Ludzie aktywni seksualnie są pewniejsi siebie, zdrowsi i szczęśliwi. Podczas seksu spalamy kalorie i rozładowujemy uciążliwe napięcie, a wytwarzająca się adrenalina i endorfiny poprawiają nasz nastrój. Człowiek zapomina o problemach, jest bardziej zrelaksowany. Seks wpływa zbawiennie nie tylko na kondycję fizyczną, ale również psychiczną – uodparnia na stres, poprawia odporność organizmu, a ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. Satysfakcja seksualna, akceptacja partnera i spełnienie w łóżku przekłada się na jakość życia i sprawia, że człowiek jest zwyczajnie szczęśliwszy i ma więcej energii oraz motywacji do działania. Seks pogłębia naszą więź z partnerem. Regularne współżycie wpływa także na sen, a tym samym na odpoczynek.

Innym dobroczynnym aspektem seksu jest zachowanie zdrowia narządów płciowych – zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Regularne współżycie korzystnie wpływa na stan śluzówki pochwy i zapobiega jej ścieśnianiu, dzięki temu stosunki a także miesiączki są mniej bolesne. Seks pomaga także rozluźnić mięśnie dolnych partii ciała. W przypadku mężczyzn seks poprawia zdolność zwodu, a co za tym idzie, mężczyźni dłużej mogą się cieszyć aktywnością seksualną, nawet w późnych latach. Aktywne życie seksualne wpływa także na naszą urodę, atrakcyjność i osobowość.

Brak seksu w naszym życiu lub jego niedostatek źle oddziałuje na nasze samopoczucie i komfort psychiczny. Częściej jesteśmy drażliwi, przygnębieni, skłonni do depresji, spada nasza samoocena i wydajność w ciągu dnia. Seks jest zatem bardzo istotny i nie zapominajmy o naszych potrzebach, gdyż ich tłumienie może być przyczyną poważniejszych problemów medycznych. Nie wstydźmy się swojej seksualności, ponieważ one były, są i zawsze będą częścią każdego człowieka.

Podobne wpisy