PODZIEL SIĘ

 stockings-721951-mKiedy pojedyncze osoby lub pary nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami natury seksualnej, mogą zasięgnąć pomocy specjalisty. Niestety, zaledwie 25% osób korzysta z tej możliwości; inne powstrzymuje lęk oraz poczucie wstydu. Ludzie obawiają się, w jaki sposób powinni odpowiadać na pytania, jak nazywać miejsca intymne. Wszelakie „strachy” tak naprawdę nie mają racji bytu, ponieważ lekarz jest tu dla nich – nie będzie oczekiwał od swoich pacjentów wygłoszenia elokwentnego monologu na temat trudności we współżyciu. Postara się naprowadzić ich na odpowiedni trop, zadając specjalne pytania – na przykład o stan zdrowia, kondycje fizyczną, choroby obecne oraz wcześniejsze, przebyte zabiegi oraz operacje, przyjmowane lekarstwa i suplementy diety, a także tryb życia, nałogi, doświadczenia z wcześniejszych lat (przede wszystkim dzieciństwa oraz młodości). Zainteresuje się również naturą i przebiegiem pierwszych doświadczeń seksualnych oraz posiadanych, bliskich relacji z obecnym i poprzednimi partnerami, a także najważniejszymi osobami w życiu pacjenta – rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi.

Na jak wiele możemy sobie pozwolić?

Idąc na wizytę do sek

suologa, pacjenci niejednokrotnie rozmyślają nad tym, jak wiele mogą mu powiedzieć. Tyczy się to najbardziej intymnych przeżyć oraz doświadczeń, więc samo mówienie o tym jest niezmiernie krępujące. Jedno jest pewne – przed lekarzem absolutnie nie warto niczego ukrywać, ponieważ jedynie posiadając komplet potrzebnych informacji, będzie on w stanie orzec prawidłową diagnozę. Nawet, jeżeli pewne aspekty naszego życia nie wydają nam się istotne, to nie jest to równoznaczne z tym, że tak samo potraktuje je seksuolog. Może w nich znaleźć pewną wskazówkę, która naprowadzi go na właściwy trop. Należy zauważyć, że lekarze w swojej praktyce spotykają się z naprawdę wieloma różnymi przypadkami – nasza historia na pewno szczególnie ich nie zdziwi.

 

Psychiatra czy psycholog?

 

Seksuolog może mieć wykształcenie medyczne lub psychologiczne. W zależności od tego, jakiego specjalistę wybierzemy, tak będ

zie wyglądała nasza wizyta oraz późniejsza terapia. Psycholog na pewno chętniej zagłębi się w psychiczne podwaliny naszych problemów, będzie dłużej z nami rozmawiał i próbował rozwiązać problem bez zastosowania farmakoterapii, opierając się na przeprowadzonych testach psychologicznych. Jeżeli jednak dojdzie do wniosku, że nie obejdzie się bez badań fizykalnych, to skieruje nas do lekarza – ginekologa, urologa, kardiologa lub diabetologa. Lekarz seksuolog jest uprawniony do przeprowadzania badań oraz wypisywania recept, na pewno jednak nie zrobi nam żadnych testów psychologicznych ani też nie będzie szczególnie chętny do dłuższej rozmowy. W zależności do tego, czego bardziej potrzebujemy, takiego specjalistę powinniśmy wybrać już na samym początku.

 

Terapia

 

Tak naprawdę wystarczy pierwsza wizyta, by zorientować się, że mamy problem. Seksuolog pozwala nam na zapoczątkowanie wglądu w siebie, da nam też informację zwrotną na temat źródła naszego problemu. Zdarza się nawet, iż to jedna wizyta okazuje się elementem leczącym – na przykład panowie uświadamiają sobie, że nie oni jedni męczą się z przedwczesnym wytryskiem, a panie dowiedzą się, że bolesność i suchość pochwy w czasie stosunku może wynikać nie z poważnych zaburzeń, a po prostu z psychicznego nastawienia na ból i odruchowego spięcia mięśni. Trudno określić ogólnie wymaganą liczbę wizyt, ponieważ jest to indywidualnie ustalane względem każdej osoby oraz pary. Zdarza się, że już na pierwszym spotkaniu seksuolog rozrysowuje nam plan całej terapii – pokazuje, jak długo będzie ona trwała, jakie metody w niej zastosuje, a także jakie techniki leczenia zostaną do niej wprowadzone. Czasem jednak diagnoza nie jest taka prosta. Niektórzy pacjenci zjawiają się z problemem zawoalowanym bądź bardzo zaawansowanym, kiedy zwlekają aż do ostatniej chwili z wizytą u specjalisty. Wówczas leczenie po prostu jest znacznie trudniejsze. Późna terapia niesie za sobą ponad to duże ryzyko niepowodzenia.