PODZIEL SIĘ

Współczesne wampiry nie żywią się już krwią, a polują na ludzką energię oraz psychikę, sukcesywnie pozbawiając siły życiowej upatrzoną ofiarę. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że często myśliwi nie zdają sobie sprawy ze swojej destrukcyjnej działalności. W poprzedniej publikacji przybliżyliśmy nieco cechy szczególne wampirów energetycznych oraz w jaki sposób można je poznać. Dzisiaj zajmiemy się podziałem, bo również i ta grupa doczekała się kilku odrębnych rodzajów ustalonych przez psychologów.

Podział wampirów energetycznych

Pierwszym przypadkiem są wampiry kontrolujące, których nadrzędnym celem życiowym jest dążenie do kontrolowania wszelkich relacji oraz sytuacji. Efekt to ciągły monitoring i lustracja najbliższego otoczenia.

Obrona przed wampirem kontrolującym: Asertywność w życiu przydaje się, również w przypadku kontaktu z takim wampirem. Bądźmy dyplomatyczni i zdecydowani w swoich osądach, nie dajmy się zmanipulować. Tego rodzaju osoby starają się narzucić swoją wolę, dlatego spokojnie przekażmy opinię o chęci samodzielnego podejmowania decyzji. Co najbardziej istotne – nie pozwalajmy sobie chociażby na moment zawahania!

Odróżnia się również wampiry żyjące w przeświadczeniu, że wszystko i wszyscy sprzysięgli się przeciwko nim (syndrom ofiary). Klasyfikowanie siebie jako pechowca powoduje obarczanie inne osoby w otoczeniu osobistymi problemami, gdyż według nich pechowiec nie jest zdolny osiągnąć podczas egzystencji poczucia szczęścia oraz dążenia do swoistej samorealizacji. Co charakterystyczne – ten rodzaj wampira cechuje się również odrzucaniem jakiejkolwiek formy pomocy, a powód jej odrzucenia może być najbardziej błahy. Powód takiego stanu rzeczy to chęć permanentnego występowania w roli ofiary i powrócenia do stanu użalania się nad swoim (wyimaginowanym) pechem.

Obrona przed wampirem przedstawiającym siebie jako ofiarę: Doradź, spróbuj pomóc i podać rozwiązanie jego problemów, a jeżeli Twoje sugestie nie pomogą, wówczas powinieneś przerwać konwersację. Tylko stanowczość i zdecydowanie w tej sytuacji mogą pomóc. Wampir przedstawiający siebie w roli ofiary umie manipulować otoczeniem, dlatego bądźmy czujni i po przekazaniu naszych rad dajmy mu pole do popisu – może będzie potrafił sam radykalnie zmienić swoje postępowanie. W przeciwnym wypadku nie warto angażować się w znajomość z taką osobą.

Narcyzm jest bardzo niebezpieczną cechą, która destruktywnie potrafi wpływać nie tylko na zarażoną nim osobę, ale także na jej otoczenie. Szczególnie niebezpieczne są zwłaszcza wampiry narcystyczne, szukające w kontaktach z innymi osobami akceptacji, permanentnego podziwu oraz bezkrytycznej miłości.

Obrona przed wampirem narcystycznym: Klucz do sukcesu to poznanie słabych stron takiej osoby. Jeżeli już nawiązaliśmy z nią kontakt, z naszej strony powinniśmy cechować się racjonalnością i zdecydowaniem w osądach. Absolutnie nie wolno traktować wampira narcystycznego jako powiernika swoich problemów i możliwie jak najszybciej zakończyć destrukcyjną znajomość.

Zdarzają się w życiu sytuacje, których nie można zaszufladkować jednoznacznie do danej grupy – czyli coś może być niekoniecznie albo białe albo czarne. Skrajną biegunowością w tym temacie kierują się jednak wampiry borderline, nieuznające stanów różnych odcieni szarości. Objawia się to stosunkiem do innych osób, które w pewnym momencie są przez nie gloryfikowane, by w kolejnym traktować jako wrogów. Efekt to częste konflikty z otoczeniem oraz bezwzględność w stosunku do osób, które w sposób szczególny im się naraziły.

Obrona przed wampirem borderline: Spokój i opanowanie mogą nas uratować przed manipulowaniem oraz próbami prowokacji. Taka strategia przez nas obrana może się spotkać z agresją, dlatego zachowajmy chłodną głowę oraz dystans zwłaszcza w sytuacjach, kiedy będziemy musieli opowiedzieć się po którejś stronie powstałego konfliktu.

Strzeżmy się wampirów energetycznych

Żyją wśród nas i żerują na naszej psychice. Wampiry energetyczne działają skrycie i dopiero ujawniają swoje destrukcyjne cechy w momencie już dużego zaangażowania w relacje z nimi. Rada dla nas – zachowajmy czujność, zwłaszcza w momencie nawiązywania nowych relacji i bacznie obserwujmy wszelkie poczynania. Nawet najmniejsze symptomy należy monitorować. Pewność siebie oraz wewnętrzna siła pomogą nam skutecznie zerwać niszczącą znajomość, jeżeli się takowa pojawi.