PODZIEL SIĘ

naked-woman-1431754-m

Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni muszą radzić sobie z problemem zbyt niskiego libido. O ile na samym początku związku z reguły nie ma z tym kłopotu, o tyle w miarę upływu czasu dotychczasowa ochota może nieco stygnąć. Na szczęście są sposoby na to, by przywrócić libido do życia i sprawić sobie więcej przyjemności. W aptekach dostępne są proste i skuteczne preparaty, dzięki którym znów zainteresujemy się sferą seksualną.

 

Libido

Libido to poziom seksualnego pobudzenia – reguluje naszą zdolność do intensywnych, erotycznych reakcji. Jest ono zależne zarówno od czynników zewnętrznych (środowisko, partner), jak i wewnętrznych (potrzeby i preferencje). Uważa się, że kobiety mają niższą niż mężczyźni pobudliwość seksualną. Nie tylko podniecenie odczuwają wolniej, ale są również mniej podatne na wiele różnych zmiennych, wywołujących reakcję seksualną. O wiele silniej natomiast reagują na wszystko, co powiązane jest z psychiką – na emocje, psychiczne hamulce oraz ograniczenia ze strony społeczeństwa. Mężczyźni w kwestii seksualności cieszą się zdecydowanie większą swobodą, mogą pozwolić sobie na wiele zachowań, za które kobiety często bywają potępione. Możliwe, że właśnie taki podział jest wynikiem panującego poglądu, iż dla mężczyzn najważniejszą kwestią jest seks, a dla kobiet – miłość i poczucie bezpieczeństwa. Czy tak jest naprawdę? Zgodnie z badaniami naukowców przedstawiciele obojga płci mają takie same libido. Różnica tkwi jednak w mózgu, który u jednej z płci działa jak hamulec i steruje jej postępowaniem w zupełnie inny sposób.

 

Brak ochoty

 

Czy kilkukrotna odmowa stosunku jednego wieczoru może być określana mianem zaburzeń libido? Absolutnie nie – jeżeli zamierzamy analizować to zjawisko w kategorii problemu, to chodzi o ogólny brak ochoty na współżycie, spadek pożądania względem osoby, z którą do tej pory układało nam się dobrze. Kłopoty oznacza również spadek satysfakcji podczas samego stosunku. Zaburzenia libido mogą mieć jednak wiele różnych przyczyn i nie każda z nich będzie wymagała specjalistycznego leczenia. Niektóre są powiązane z psychiką, inne mają podłoże fizyczne. Czynniki fizyczne mogą być powiązane z przebiegiem chorób, takich jak cukrzyca, związanych z układem krążenia czy też chorób nowotworowych, a także infekcji okolic intymnych czy działaniem stosowanych przez kobietą leków. Negatywnie na libido odbija się nieprawidłowy poziom hormonów, przeżywany w pracy czy związku stres, niepowodzenia życiowe. Co interesujące, spadek ochoty na seks może być nawet mocno związany z nieprzyjemnymi zdarzeniami, jakich dana osoba doświadczyła jeszcze w dzieciństwie.

 

Leczenie spadku libido

 

To, że obecnie kobieta nie ma ochoty na seks nie znaczy, że tak to będzie musiało wyglądać przez całe jej życie – oczywiście jeżeli podejmie odpowiednie kroki, które miałyby za zadanie temu zapobiec. Niektóre przyczyny spadku libido nie są od nich zależne i należy podjąć z nimi walkę, jeżeli chcą znów odczuwać zadowolenie z seksu. Podniesienie libido to nie tylko większa erotyczna przyjemność, ale także pewność siebie i poczucie własnej wartości. Permanentny brak ochoty negatywnie odbija się na całym związku z drugą osobą, psuje każdą sferę relacji – nie tylko seksualną. Co bardzo ważne, zaburzenia libido u kobiety oddziałują także na psychikę jej partnera. Będąc stale odrzucanym, czuje się niedowartościowany, traci pewność siebie i z wolna zamyka się także na własną seksualność. Pamiętajmy, że niechęć do zbliżenia jest nie jest rzeczą wrodzoną, a zmuszanie się do niechcianych stosunków wywołuje ogromną frustrację i niechęć nie tylko do siebie, ale i do drugiej osoby. We wzajemnych kontaktach na co dzień rośnie oziębłość, pojawiają się liczne konflikty, z którymi nawet najbardziej zgodny związek może sobie nie poradzić. Poprawienie libido jest możliwe dzięki specjalnym preparatom, zawierającym w składzie na przykład miłorząb japoński, żeń-szeń czy imbir, a także suplement diety – l-argininę. Afrodyzjakami nazywane są także cytrusy, w których znajduje się dużo witaminy C oraz naturalne produkty bogate w witaminę B – orzechy, brokuły czy wypieki pełnoziarniste.