Kiedy spada twoje libido

libido-adrenalast-titanium

Kobiece libido jest tak samo wrażliwe, jak ona sama. Wpływa na nie zarówno atmosfera w związku, jak i poziom hormonów, który w ciągu kobiecego życia zmienia się jak kalejdoskop. Podpowiadamy, co może być przyczyną osłabienia libido oraz jak sobie z tym radzić.

Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej

Wspólnie z partnerem doszliście do wniosku, że to jeszcze nie czas na zostanie rodzicami? Jednocześnie nie lubicie korzystać z prezerwatyw, które przecież nie dają zresztą najwyższej ochrony przed ciążą? Postawiliście na tabletkę antykoncepcyjną, która miała dać nie tylko ochronę przed ciążą, ale również umożliwić nieskrępowany seks. Tymczasem okazało się, że odkąd ją zażywasz nie masz na niego takiej ochoty.

Z problemem tym boryka się naprawdę wiele kobiet. Za wszystko odpowiadają hormony, których poziom zmienia się wtedy, kiedy zażywa się tabletki. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy od razu się poddawać. Kobieta, która zauważyła u siebie spadek libido po rozpoczęciu zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych powinna jak najszybciej udać się do swojego lekarza. Nie wszystkie tabletki działają bowiem tak samo na każdą panią. To, że ta zaproponowana przez lekarza jako pierwsza nie sprawdziła się w twojej sytuacji nie oznacza, że podobnie będzie z każdą inną. Warto poprosić lekarza o zmianę leku.

Po urodzeniu dziecka

Niedawno zostałaś mamą? Czujesz się zmęczona, masz poczucie, że twoje ciało bardzo się zmieniło. Zastanawiasz się nad tym, czy nadal jesteś dla swojego partnera atrakcyjna. W efekcie pojawia się niechęć do współżycia.

Spadek libido w tym magicznym okresie to efekt działania dwóch hormonów:

  • prolaktyny;
  • oksytocyny.

Ten pierwszy odpowiada za pobudzenie laktacji, ten drugi zaś za wytworzenie przywiązania matki do dziecka. Po urodzeniu dziecka kobieta naturalnie koncentruje całą swoją uwagę i energię na dziecku właśnie. Partner sprowadzany jest na dalszy plan. Nie jest to jednak stan, który będzie trwał wiecznie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że powstrzymywanie się od seksu przez pewien czas jest potrzebne po to, aby wszelkie uszkodzenia po porodzie miały szansę się wygoić. Lekarze zalecają sześć tygodni przerwy we współżyciu od dnia porodu. Niektóre kobiety potrzebują jednak dużo więcej czasu. Zazwyczaj libido powraca błyskawicznie, kiedy młoda mama przestaje karmić dziecko piersią.

Pamiętać trzeba również, że w wielu wypadkach niechęć do współżycia po porodzie spowodowana jest obawą o to, że w czasie stosunku można odczuwać ból. W takiej sytuacji seksuolodzy radzą, aby przez pewien czas partnerzy zrezygnowali z penetracji, a skoncentrowali się po prostu na wzajemnych pieszczotach. Jest to także bardzo miła forma bliskości, która może dać satysfakcję obu stronom. A jednocześnie żadna z nich nie czuje się pomijana i zaniedbana.

Kiedy jeszcze może pojawić się spadek libido?

Problemy z niskim libido dotyczą również kobiet, które właśnie wchodzą w okres przekwitania, a także pań, które weszły w drugą połowę cyklu miesięcznego. W obu przypadkach winne są oczywiście hormony płciowe, które istotnie szaleją.

Podobne wpisy