Czym są endorfiny?

Podczas wykonywania codziennych czynności zdarza się nam dojść do euforycznego stanu, który spowodowany jest emisją hormonów szczęścia – zwanych endorfinami. Pomagają one także osobom uprawiającym czynnie sport, kiedy dochodzą już do granic swoich możliwości. Poczuć ich działanie to przenieść się w inny świat – piękniejszy i znacznie łatwiejszy do zaakceptowania. Niestety – nie każdy odczuł lub też odczuje ich prawdziwie zbawienne działanie, wiele zależy od umiejętności słuchania swojego własnego organizmu. Prawdziwe doznania gwarantuje nam dopiero w sposób znaczący zwiększona ich dawka.

Czym zatem są endorfiny?

Hormony szczęścia stanowią jeden z elementów grupy hormonów peptydowych, które są związkami organicznymi o pochodzeniu białkowym, a wytwarzane są one poprzez fragment mózgu odpowiedzialny za odczuwanie oraz uczucia. Produkcją endorfin zajmują się również rdzeń kręgowy oraz przysadka mózgowa.

Błogi stan euforycznego szczęścia to nie tylko jedyna funkcja tych hormonów, mająca dobroczynny wpływa na nasz organizm. Kiedy jesteśmy już praktycznie na skraju wyczerpana lub też przekraczany jest pewien indywidualny próg bólu, wówczas poprzez receptory opioidowe następuje zwiększone wydzielanie endorfin. Silne uczucie stresu oraz wszelkiego rodzaju wstrząsy psychiczne również mogą stanowić sygnał alarmowy do zwiększonej ich emisji.

Bieganie a endorfiny

Powszechnie znaną rzeczą jest wytwarzanie endorfin podczas intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy nasz organizm mówi już powoli – dosyć! Pojawiający się ból oraz uczucie drętwienia są minimalizowane poprzez emitowane dawki hormonów szczęścia do naszej krwi. Powszechnie znaną funkcją jest także dobroczynny wpływ na działanie układu krążenia i inne hormony.

Endorfiny mogą być wytwarzane, kiedy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, jak również w np. podczas myślenia o czymś przyjemnym lub śmiania się. Zwiększonemu wytwarzaniu hormonów szczęścia sprzyja także spożywanie pokarmów, a szczególnie czekolady. Wpływ na podwyższone stężenie endorfin we krwi ma także działanie określonych leków o charakterze psychotropowym. Dłuższe przebywanie w stanie euforycznego szczęścia może być jednak niebezpiecznym stanem, gdyż może to prowadzić do uzależnienia się organizmu, który będzie chciał powrócić nagminnie do tego stanu. To właśnie powoduje określenie endorfin jako wewnętrznej morfiny.

Ciekawostki związane z endorfinami …

Produkcja endorfin odbywa się w tych samych lokalizacjach jak hormony lęku oraz stresu. Nic zatem dziwnego, że po sytuacjach stresowych często popadamy w stany euforyczne.

Nie tylko czekolada z produktów spożywczych wzmaga wytwarzanie endorfin – podobne działanie przypisywane jest również aspartamowi (popularny słodzik). Niewielkie ilości tych substancji dostarczają organizmowi magnez i wzmagają produkcję hormonów szczęścia oraz serotoniny w naszym mózgu.

Oprócz tradycyjnej aktywności fizycznej również i taniec przyczynia się do wzrostu poziomu stężenia produkowanych endorfin.

Podobne wpisy