Czy feromony działają?
Feromon jest substancją chemiczną lotną, która jest wydzielana przez organizmy żywe. Feromony stanowią podstawę komunikacji zapachowej. Feromony mogą przekazywać komunikat o takich emocjach jak strach, złość, zagrożenie, pożądanie, zainteresowanie i inne. Dla zwierząt jest to także możliwość zlokalizowania partnerki pomimo dużych odległości. Feromony odpowiadają za łączenie się par w okresie godowym.
Feromony są także wytwarzane przez ludzi, choć jest to wciąż badane przez naukowców. W 1966 roku specjaliści z USA udowodnili istnienie ludzkich feromonów, które są wytwarzane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn w minimalnych ilościach. Natomiast rozwój technologii pozwolił na uzyskanie syntetycznych, ludzkich feromonów. Są to takie feromony jak androstenol, androstenon oraz androsteron. Feromony te mają wpływ na dobór partnera. Feromony wytwarzane przez ludzi są obecne w pocie, śluzie, wydzielinach.
Feromony działają w sferze podświadomości. Substancje te pozwalają na zmianę pierwszego wrażenia. Substancje działają w sferze bliskiego kontaktu z partnerem, w pracy, w domu, wśród znajomych. Skutkiem stosowania feromonów jest pozytywne oddziaływanie na każdą spotykaną osobę.
Stosowanie nawet syntetycznych feromonów pozwala uzyskać takie efekty jak lepszy kontakt z drugim człowiekiem, pozytywne traktowanie w urzędach, sądach, lepsze traktowanie na rozmowach kwalifikacyjnych, a przede wszystkim fizycznie zbliżanie się, lepszy humor drugiej osoby.
Feromony dają skutek stosowane zarówno w relacjach osobistych, w uwodzeniu, w pracy i biznesie i inne. Efekty jakie daje stosowanie feromonów to m. in. pozytywna reakcja na dotyk, większa ilość pocałunków, większe podniecenie, w efekcie długi, namiętny seks.
Natomiast osoby stosujące syntetyczne feromony mają większą pewność siebie, zmniejsza się ich trema i nieśmiałość, chętniej zabiera głos publicznie, chętniej się bawi, chce być w centrum uwagi. Feromony wprawiają w dobry nastrój, zadowolenie bez wyraźnej przyczyny.
Feromony wytwarzane przez ludzi są tłumione poprzez częste kąpiele, używanie środków dezodoryzujących czy przyjmowanie tabletek. Na zapach naszego ciała ma wpływ nasza dieta, geny, stan emocjonalny. Wydzielając feromony nasze ciało informuje otoczenie o naszych zamiarach. Feromony są skuteczne tam, gdzie następuje bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem.
Według aktualnych badań naukowców feromony rzeczywiście zwiększają podniecenie seksualne aż o 200% w stosunku do placebo. Pod wpływem feromonów seks staje się całkowicie naturalny i spontaniczny. Substancje te pobudzają sferę seksualną płci przeciwnej. Dzięki naturalnie wydzielanym związkom przyciągamy do siebie partnera nieświadomie.
Syntetyczne feromony sprawiają, że stosująca je osoba staje się bardziej otwarta, bezpośrednia, odważna. Cechy te pozwalają na nawiązanie znajomości czy flirtowanie. Feromony pomagają również wpływać na kontakty służbowe, które stają się łatwiejsze, pomagają w podpisywaniu umów, zawieraniu kontraktów.